Archiwum kategorii ‘Wideo’

Czy musisz się wszystkim sam zajmować?

Napisany 17 marca 2010

Tak jak napisałem wcześniej – są okoliczności, które możemy i powinniśmy zmienić. Są też takie na które nie mamy wpływu. Dziś omówmy trochę kwestię tego, czym się tak naprawdę zajmujemy i czy jest to rzeczywiście potrzebne na naszej drodze do celu.

Wiele gór – okoliczności które chcemy pokonać, próbujemy ominąć sami. I w wielu przypadkach jest to właściwa strategia. Jednak zdarza się, że czasem nasze działania są po prostu nieopłacalne. Kosztuje nas to dużo więcej wysiłku niż mogłoby, gdybyśmy się tym sami nie zajmowali.

Tak jak już pisałem, chodzi mi o te okoliczności na które mamy wpływ. Te, na które nie mamy wpływu, zostawiam na następny wpis.

Skoro jakaś przeszkoda powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu, warto ją pokonać. Aby jednak optymalnie wykorzystać czas, musimy zacząć postrzegać to, w jaki sposób wykorzystujemy przysługujące nam godziny życia w powiązaniu z tym, jak inni je wykorzystują. O co mi chodzi? O współpracę.

Przykładowo. Jestem bardzo słaby jeśli chodzi o grafikę komputerową, a potrzebuję jej na stronę WWW. Znam jednak osobę, której grafika nie sprawia żadnych trudności, nie ma za to talentu do pisania.

Zamiast poświęcać 10 godzin na grafikę, podczas gdy ta osoba poświęci tyle samo czasu na pisanie tekstu, możemy wymienić się zadaniami i to samo osiągnąć w 2 godziny.

Takie proste, a jak często próbujemy być nadmiernie samowystarczalni – robiąc wszystko, co jest do zrobienia.

Umiejętność delegowania pracy jest kluczowa dla każdej osoby kierującej zespołem. Jednak moim zdaniem, jeśli nasz czas ma być wykorzystany najlepiej jak się da, to dla każdego, niezależnie od stanowiska, jest to istotne. Być może zajmujesz się czymś, co rzeczywiście jako jedyny umiesz zrobić. Ale z pewnością jest wiele czynności i zadań, które inni lub umiejętnie wykorzystane narzędzia, załatwią za Ciebie.

Przykładem może być choćby catering. Dla wielu firm jest to spory wydatek, a jednak wolą zamówić usługi innej firmy, niż oddelegowywać pracowników, których czas jest bardzo cenny, do zadań związanych z zaopatrzeniem i przygotowaniem jedzenia.

W dalszej części cyklu będę zajmował się sztuczkami i podpowiedziami, jak w konkretnych sytuacjach lepiej wykorzystać czas. Teraz chcę tylko zachęcić do przemyśleń i zmiany postawy. Bo bardzo wiele czynności które robimy, moglibyśmy oddelegować, samemu zajmując się pracą kogoś innego, komu dane zadanie po prostu gorzej idzie.

Umiejętność przekazywania zadań i przydzielania ich osobom najlepiej do nich przygotowanych, to klucz sukcesu wielu ogromnych firm. Możemy wykorzystać tę umiejętność by znacząco podnieść jakość gospodarowania naszym życiem.

Zadanie domowe:
Zastanów się, które z zadań na Twojej liście robisz, choć wiesz, że inni znają się na tym lepiej i mogliby zrobić to za Ciebie. Pomyśl, z kim z Twojego otoczenia mógłbyś współpracować, żeby w tym samym czasie zrobić więcej i mniejszym wysiłkiem.

Akademia medialna – Spotkanie trzecie

Napisany 22 października 2009

Wczoraj odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Akademia Medialna(spotkanie1, spotkanie2).

Tym razem tematem było prowadzenie dyskusji.  Czym różni się ona od autoprezentacji i jak powinniśmy ją toczyć.

Do najważniejszych zagadnień omówionych w trakcie szkolenia należą:

  • Podstawowe aspekty toczenia dyskusji
  • Proporcje publiczności
  • Przygotowanie naszego przesłania
  • Jak i do kogo kierować wystąpienie
  • Jak wywalczyć swoje miejsce w dyskusji – swój czas na antenie
  • W jaki sposób bronić swojej prezentacji i poglądów

Określiliśmy różnice między retoryką a erystyką i zaczęliśmy poznawanie technik erystycznych, w tym:

  • Wykorzystywanie mostów
  • Jak radzić sobie z niewygodnymi pytaniami
  • Jak odpowiadać na trudne pytania
  • Reguły wystąpień „kryzysowych”

Po tym oczywiście próbowaliśmy swoich sił przed kamerą, ćwicząc swoje zachowanie w obliczu niewygodnych pytań.

Dla wszystkich, którzy nie wiedzą jeszcze o Akademi polecam stronę organizatora.

Kolejne zajęcia akademii medialnej

Napisany 15 października 2009

Wczoraj(14.10) odbyły się kolejne warsztaty zorganizowane przez Wiktora Ćwiklika w ramach akademii medialnej. Na stronie spotkania można dowiedzieć się więcej o kolejnych warsztatach.

Warto być zapoznał się z relacją z pierwszych warsztatów.

Co było omawiane podczas tych warsztatów?

Różne poziomy autoprezentacji
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę w zależności od sytuacji. Na jakie szczegóły zwracają uwagę specjaliści, a na czym my powinniśmy się skupić w codziennym życiu.

Podstawy pracy z kamerą
Kilka podstawowych informacji, jak zachowywać się podczas wystąpienia, które będzie nagrywane. Układ sceny – jak go wykorzystać. Dlaczego potrzebujemy świateł i jak powinny być ustawione. Jak zachowywać się podczas długotrwałych i męczących nagrań.

Odpowiednia mowa, gesty

Czyli wiele drobnych czynników, które ułatwiają nagrywanie, niezależnie czy jest to filmik promocyjny, czy odcinek wiadomości.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość spróbować swoich sił przed kamerą. Ich krótkie wystąpienie było analizowane pod kątem mocnych i słabych stron. Każda z osób nagranych mogła porównać swoje przesłanie, z tym co odebrała publiczność i dlaczego przekaz był w jakiś sposób zakłócony.

Kolejne warsztaty już za tydzień, w planach między innymi możliwość dla chętnych stworzenia pierwszego poważnego nagrania(do opublikowania w sieci).

Akademia medialna – pierwsze warsztaty

Napisany 7 października 2009
fot. flickr.com

Stare kamery z flickr.com - autor: B Uncie

Dziś odbyły się pierwsze warsztaty organizowane w ramach Akademii Medialnej. Choć wielu osobom kojarzy się to wyłącznie z wystąpieniami publicznymi to w rzeczywistości jes to dużo szerszy materiał – przydatny w niemal każdej życiowej sytuacji.

Warsztaty odbywały się w ramach grupy 1: „Techniki erystyczne i wywieranie wpływu”. Oprócz tego dostępne są inne:

Grupa 2. Wystąpienia publiczne i medialne, konferencje prasowe
Grupa 3. Realizacja programu szkoleniowego – technika telewizyjna
Grupa 4. Intensywny kurs medialny dla trenerów

Organizowane są przez Wiktora Ćwiklika – znanego trenera umiejętności medialnych, autoprezentacji itp. Twórcy między innymi PROSET.

Co było omawiane w ramach dzisiejszych warsztatów?

SET Elementary – Wprowadzenie do Metodologii SET – LAST MINUTE

Napisany 28 września 2009

Już w najbliższy piątek rusza szkolenie trenerskie SET Elementary – zorganizowane w ramach Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET.

Czym jest SET Elementary?
Jest to pierwsze z cyklu sześciu szkoleń dla osób zainteresowanych pracą w zawodzie trenera. Program szkoły oparty jest o autorski model efektywnego treningu – Model SET. Twórcami modelu, jak i wykładowcami w szkole są osoby z długoletnim doświadczeniem trenerskim i z doświadczeniem w zarządzaniu strukturami szkoleniowymi w organizacjach biznesowych. Program przygotowuje do pełnienia roli trenerów wewnętrznych w biznesie, jak i przygotowuje do pracy na rynku szkoleniowym jako „trener – wolny strzelec”. W ramach programu uczestnicy otrzymują indywidualną opiekę mentorską doświadczonego trenera i pomoc w rozpoczęciu własnej działalności trenerskiej.

Na szkolenie dostępne są ostatnie miejsca, dlatego Grupa SET, przygotowała specjalną ofertę dla Czytelników Power Bloga.

Na wszystkich, którzy zapiszą się podając dodatkowo w e-mailu (lub zgłaszając telefonicznie) specjalny kod rabatowy:
PB001-2009

Czeka 1000 zł rabatu!
Cena regularna 7 995 PLN. Cena dla czytelników PowerBlog.pl wynosi 6 995 PLN. Istnieje również możliwość rozłożenia płatności na raty – pierwsza rata w listopadzie.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Grupy SET

Lub w poniżej załączonym pliku PDF:

Informator Grupa SET Warszawa Jesień 2009

Blogerzy o blogach – wyniki ankiety

Napisany 14 sierpnia 2009

Zapraszam do zapoznania się z odpowiedziami kilkunastu cenionych w polskim internecie blogerów, na pytania dotyczące ich celów, motywacji, spojrzenia na blogosferę…

Wersja na scribd.com
Blogerzy o blogach

Wersja na issuu poniżej