Archiwum kategorii ‘Business IT’

Project Management – kilka słów wstępu

Napisany 7 lutego 2009

Jest to kolejny wpis dotyczący business IT tym razem od strony roboczej – czyli skutecznego wdrożenia wybranego rozwiązania w konkretnej firmie. Tematyka project managementu i szkoleń z tej dziedziny rozwija się w Polsce dość intensywnie, w miarę jak polskie firmy zaczynają odkrywać korzyści płynące z wdrożeń systemów Business IT i Business Intelligence. Dlatego temat project managementu na pewno pojawi się na PowerBlogu kilka razy.

Chciałbym zacząć od omówienia o co w ogóle chodzi, w tym celu posłużę się wiedzą znalezioną na PManager.pl – organizatora szkoleń z tej dziedziny. Na ich stronie znajduje się kilka ciekawych artykułów a także informacje o seminariach i konferencjach (w tym darmowych bądź niskobudżetowych).

O czym w 2009 – czyli przegląd tematyki nadchodzących wpisów

Napisany 2 stycznia 2009

Co w 2009 roku będzie się pojawiało na PowerBlogu? Trudne pytanie, bo oczywiście trzeba dostosowywać się do zmiennych okoliczności, z pewnością będzie sporo na temat kryzysu, i bierzących ważnych spraw, ale nie tylko. Chciałbym, aby w 2009 na PowerBlogu pojawiły się cykle tematyczne, możliwie najdokładniej naświetlające dane zagadnienie, oto kilka tematów takich cykli:

  • Pomysł na biznes – w tym cyklu chciałbym omówić kilkanaście (kilkadziesiąt – przy pomyślnych wiatrach) pomysłów na działający i dochodowy biznes, zarówno w internecie jak i poza.
  • Narzędzia marketingu – czyli co nieco o typowych a później także mniej typowych metodach/przedmiotach wykorzystywanych w marketingu. Od absolutnych podstaw jakimi są np. roll-upy, bannery itp. do bardziej zaawansowanych gadżetów i metod.
  • Rozwój osobisty– czyli temat ważny na PowerBlogu, chciałbym, aby kolejne wpisy na ten temat były bardziej uporządkowane, być może właśnie w formie pewnego cyklu.
  • Narzędzia E-biznesu – czyli podobnie do tematu narzędzi marketingu, z tymże bardziej w kontekście internetu.
  • Podstawy finansów – być może oprócz cyku tematycznego uda się także przygotować szkolenie na ten temat. Z pewnością kilka artykułów związanych z najważniejszymi ideami mądrego zarządzania pieniędzmi nie zaszkodzi.
  • Komunikacja i networking– Choć jeszcze nie wiem, jak dokładnie będę podchodził do tych zagadnień, z pewnością pojawi się wiele materiałów na ten temat.
  • Wywiady – w 2009 roku będzie ich sporo. Zarówno z twórcami serwisów internetowych jak i przedsiębiorcami i innymi ludźmi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia.
  • Inwestycje – Choć wiele osób nie chce słyszeć tego słowa, to tym bardziej warto o tym pisać, zwłaszcza, że dużo miejsca będzie poświęconego dla inwestycji bardziej niezależnych od giełdy.
  • Business IT – Informatyka w firmach to temat, z którym stykam się bardzo często, nie widzę więc powodu, by nie podzielić się pewnymi podstawami z tego tematu.
  • Sprzedaż – Cykl ten będzie łączył elementy marketingu i komunikacji. Chciałbym opisać zarówno postawy, jak i metodyki pracy sprzyjające skutecznej sprzedaży.

Po drodze na pewno pojawi się więcej tematów wartych omówienia. Tych cykli, które już wymieniłem, można się spodziewać w tym roku. Mam nadzieję, że któryś z tych cykli Cię zainteresuje, i będzie dla Ciebie stanowił przydatną wiedzę.

Informatyka w przedsiębiorstwach – wstęp

Napisany 30 grudnia 2008

Dziś postanowiłem co nieco napisać o zastosowaniu systemów/środowisk informatycznych w przedsiębiorstwach. Oczywiście w temacie jestem żółtodziobem, ale być może właśnie dzięki temu sposób, w który kwestię przedstawię, będzie bardziej zjadliwy.

Na wstępie należy stwierdzić, że choć firm oferujących światowej klasy oprogramowanie dla biznesu w Polsce jest dość dużo, to Polska jest na samym końcu Europy pod kątem wdrożeń. Wiele firm, nie posiada żadnych systemów, lub są to rozwiązania robione samodzielnie. I choć takie własne programy są bardzo dobrze dostosowane do specyfiki firmy, nie można tu mówić o funkcjonalności, jaką oferują istniejące już systemy, a raczej ich producenci.

Niezależnie od tego, czy firma ma 5, 15, 50 czy 5000 pracowników, istnieją narzędzia informatyczne, mające usprawnić jej działanie. Najprostszym narzędziem jest tu Windows i pakiet Office (Lub linux i Open Office), umożliwiające jakiekolwiek wykorzystanie stacji roboczych.

Odrobinę bardziej zaawansowane (lepiej tu może pasować określenie – ukierunkowane na daną dziedzinę działania firmy), są tanie programy Out of the box. Programy takie mają zrealizować jakąś funkcjonalność, np. wesprzeć księgowość. Są przygotowane do szybkiej instalacji i nie wymagają specjalnego wysiłku. Jeśli w firmie zauważono potrzebę wdrożenia pewnej funkcjonalności, to na dobrą sprawę program za to odpowiadający można już używać następnego dnia.