10
lis
2008

Blogi a biznes

Głównym tematem na jaki rozmawiano podczas ostatniego spotkania TUBA03, była kooperacja blogów i firm. Temat postanowiłem kontynuować, bo dyskusja nie jest nawet do końca naświetlona, nie mówiąc już o jakimkolwiek ustalonym podejściu w relacjach między blogami a biznesem

To, od czego warto by zacząć, to spojrzenie na blogi i blogerów. Dla wielu firm wciąż jest to zabawka, sposób wyrażenia się, internetowy pamiętniczek lub nieprofesjonalna strona. Trudno się nie zgodzić, gdy zdecydowana większość blogów tak właśnie wygląda. Niestety, pod nazwą blog powstaje codziennie tysiące stron, nie dających absolutnie żadnych korzyści potencjalnym reklamodawcom. Istnieją jednak inne blogi – nie tak liczne, ale profesjonalne. Pisane są przez ludzi w celach zarobkowych lub przez fanów jakiejś dziedziny, niespecjalnie liczących na zarobek. Co jednak z tego, skoro tytuł bloga sprawia, że nie są traktowane na poważnie?

I tu pojawia się pierwszy problem. Blogerzy widzą różnicę między blogami profesjonalnymi, a śmieciami. Właściciele firm, czy agencji reklamowych, często tej różnicy nie dostrzegają. Po części blogi eksperckie nie są w pełni dojrzałym medium na polskim rynku. Wynika to właśnie z tego piętna pisania „bloga”. Sam tytuł blogera bardziej utkwił w świadomości biznesmenów jako niezbyt pochlebny. A przecież blogerzy mogą równie dobrze być nazywani dziennikarzami. Różnica niewielka, a olbrzymia zmiana wizerunku.

Niestety, zmiana sposobu odbierania blogów (nie jako zabawy, ale jako nowego skutecznego medium), potrwa wiele lat. O ile w ogóle się uda. Dziennikarstwo w nowym, internetowym wydaniu, to coś, co w Polsce stawia pierwsze kroki. Warto się jednak nie poddawać.

Kolejną kwestią, konieczną do omówienia, jest pytanie o skuteczność takich kampanii. Z zachodu przywędrowało do nas kilka historii o genialnym wykorzystaniu kontaktów z blogerami do promowania produktów. Ale to, co na zachodzie działa, w Polsce działać nie musi. A bez przykładu na naszym własnym podwórku, ciężko będzie przekonać firmy do inwestycji w relacje z blogerami.

Firmy oczekują wymiernych rezultatów. Nie tylko wpisu na blogu, ale także dowodu, że to właśnie ten wpis zaowocował wzrostem sprzedaży, czy zwiększeniem rozpoznawalności marki. Czy blogerzy są w stanie takie dowody dostarczyć, to wyzwanie, od którego może bardzo wiele zależeć. Choć ilość wyświetleń serwisów internetowych wydaje się wystarczająco przekonująca dla wielu firm, to blogi, jako mniej popularne, są na przegranej pozycji. Chyba, że zaoferują coś więcej.

Tu z kolei pojawia się atut blogów, który powinien być eksponowany jak tylko się da: niszowość.

Blogi stanowią okno do bardzo wąskiej grupy docelowej. Ale grupa ta, choć mniejsza, dla wielu firm stanowi łakomy kąsek. Jak lepiej niż przez kontakt z miłośnikiem gołębi dostać się do środowiska? Bloger zaś, ma nie tylko dostęp, ale i wpływ na środowisko fanów danej dziedziny.

Skoro więc blogi docierają do wybranej grupy osób, to wszelkie akcje marketingowe prowadzone za ich pośrednictwem, powinny być znacznie skuteczniejsze niż typowe? To zależy.
Statystyki wejść, kliknięć w baner i przeczytanych artykułów, mogą być skuteczne przy promowaniu programów partnerskich (jest kliknięcie, jest zakup, jest prowizja), ale gdy w grę wchodzi np. sprzedaż jachtów, to śledzenie skuteczności kampanii na stronie miłośnika ekskluzywnych łodzi jest wyzwaniem niemal nie do pokonania.

Co prawda równie trudne do zmierzenia są statystyki skuteczności np. artykułu w gazecie, ale to nie przekona wszystkich. Dlatego potrzeba dowodów, przykładów skutecznych kampanii i przedstawionych czarno na białym rezultatów, jakie przyniosło wydanie pieniędzy w kampanię na blogach. Do czasu, gdy takie przykłady się pojawią, zawód niezależnego blogera nie będzie łatwy. Natomiast wraz z pojawianiem się case study na ten temat, liczba przeprowadzanych kampanii zacznie powoli wzrastać.

Trzecia bariera, oddzielająca blogi od poważnego biznesu marketingowego, to wizerunek społeczny. Nad tym blogerzy muszą jeszcze długo popracować. By wejść do ligi i zacząć czerpać korzyści z akcji marketingowych „na poważnie”, trzeba przekonać odbiorcę masowego, że blog to już nie tylko coś osobistego, ale źródło dobrze przygotowanych informacji na zadany temat. To dziennik, prowadzony w Internecie, regularnie uzupełniany i „na czasie”, jeśli chodzi o sytuację w danej branży/dziedzinie zainteresowań.

To, jak przekonać ludzi, by traktowali blogi eksperckie inaczej, będzie zapewne tematem niejednej dyskusji. Mam nadzieję, że będą podejmowane w tym kierunku działania.

Ostatnia kwestia, którą dziś poruszę, dotyczy relacji biznesmenów i blogerów. To, w jaki sposób powinni ze sobą współpracować, aby wiarygodność blogera została zachowana, a jednocześnie aby obie strony mogły na tej współpracy skorzystać. Na temat różnych form zarabianiu na blogu napiszę zapewne już wkrótce, jednak nie chodzi w tym wypadku o metodę, a raczej o wyznaczenie pewnych względnie sztywnych granic. Dzięki nim obie strony mogą uniknąć konsekwencji niewłaściwej współpracy.

W tej kwestii na szczęście widać już duży postęp. Powstał kodeks blogerów, który stanowi całkiem udaną próbę zebrania prostych zasad, bez których uczciwa współpraca nie będzie możliwa.

Kodeks blogerów można przeczytać TUTAJ.Napisane przez: Michał Mietliński

Komentarze


To prawda, ale proces zmiany odbierania blogów z pewnością nie będzie trwał kilka lat. Już można zobaczyć pozytywne zmiany w tym kierunku. Blogi stają się bardziej popularniejsze od typowych witryn statycznych, a ludzie zaczynają bardziej wierzyć zwyczajnym blogerom niż np dziennikarzom.


Nie zgodze się.
Zwykłego bloga nie można trktować jako pewnego źródła informacji. Bo skąd taki blogger bierze info? Właśnie z serwisów informacyjnych.


Ale to, że blogger bierze info z serwisów nie zmienia postrzegania, że jako „zwykły” użytkownik ma niekomercyjne intencje i dlatego można mu wierzyć bardziej… czysta psychologia


To zależy od bloggera i jego wiadomości i zaangażowania w danej dziedzinie.


Wiele jest w sieci ciekawych blogów.


Sam zacięcie bloguje i zachęcam do tego innych.


Hm, ten wpis to dobra podstawa do dalszych przemyśleń nad blogowaniem a ogołnie ecommerce. Dzięki za to!


hej co tam biznes i a blogi nie !!!
:)


Zgadzam się, że bloggerzy powinni popracować na wizerunkiem.. Często nie jest on zbyt dobry.


Myślę, że w ogóle ciężko jest złapać dobrą synergię między blogami a biznesem. Jednak jeśli się uda to mogą wystąpić spore korzyści 😀


Problem w tym że blogi zaczynają tracić na popularności na rzecz serwisów społecznościowych jak facebook albo nk. Nie cieszy mnie ta sytuacja ale tak już jest.


Według mnie blogi są bardzo dobrym narzędziem informacji, ale także promocji. Często z blogów można dowiedzieć się o czymś co się wydarzyło lub poznać poglądy autora na temat np. produktu, ponieważ właściciele produktu często trochę go idealizują.


Również uważam że blogi to świetny sposób na wymianę doświadczeń, zresztą na stronie mam zakładkę z przygotowaną podstrona bloga. Jedyny problem że nie bardzo czuje się na siłach żeby blog redagować. Czy zna ktoś jakiś fajny poradnik na ten temat?


Blogowanie to bardzo fajna sprawa, gorzej jest ze znalezieniem na to czasu.


Czasami zastanawia mnie ekschibicjonizm ludzi na blogach, widocznie ludzie lubią sie wygadać


Blogowanie to jest moje hobby, nie widzę tego jako biznes. Ale wiem, że wiele osób zarabia z własnym blogiem pieniądze. Ja niestety jeszcze nie wiem, jak z tym zacząć ;=)


…gdzieś był taki śmieszny obrazek w necie, że jak nikt cię nie lubi, nikt cię nie zauważa i nie masz znajomych to załóż bloga…w sumie blogowanie to opcja, żeby albo anonimowo wylewać swoje żale, albo faktycznie pisać na temat konkretnie tak, zeby inni mieli z tego pożytek ewentualnie…


Nie zarabiam bezpośrednio na swoim blogu ale lubię go tworzyć. Blogi są świetnymi narzedziami osobistego PR dla takich ludzi jak ja . W Polsce jednak możnaby policzyć na palcach ludzi, którzy prowadzą podobne blogi. Widzę za to duży postęp w blogowaniu korporacyjnym. Michał


to prawda, trzeba mieć pasję i temat o którym chce sie pisać. a blogi firmowe faktycznie coraz bardziej zyskują na popularności. i to jest duży plus oczywiście.


Zgadzam się, większość blogów nie dają żadnej wartości czytelnikom, najgorsze według mnie są te gdzie ludzie piszą o swoim życiu, co zjedli na obiad itd… kto to w ogóle chce czytać? ale są także i takie które są profesjonalne… niestety ale nie ma ich za wiele…


Dajcie spokój. Blogi to nie tylko śmiecie jest multum ludzi, którzy właśnie poprzez blogi dziela się swoim doświadczeniem oraz wiedzą które są często przeogromne!


Kooperacja blogerów i firm… hmm… Wygląda mi to powiem szczerze na „copywriting na zlecenie”.
Może się mylę. Ale fakt faktem jest dużo dobrych blogów (określanych jako eksperckich), które warto odwiedzać lub szukać na nich konkretnych informacji.


Owszem jest sporo śmieciowych blogów, ale nie generalizujmy. Znam mnóstwo świetnych i wartościowych blogów, z których dowiedziałem się multum fajnych rzeczy. A co do powiązań blogów z biznesem to wydaje mi się, że w Polsce temat ten troszkę nadal kuleje. Chociaż na pewno potencjał jest ogromny.


Bardzo dobry artykuł …Gratki


Tak blogi firmowe, czy tematyczne są świetne, bo generalnie można się z nich sporo dowiedzieć, ale wystarczy wejść na pierwszy lepszy blog na inetrii chociażby, żeby poczytać o tym, jakie to polskie społeczeństwo jest nieszczęśliwe. Co drugie bloger pisze o chęci sie uśmiercenia, jakie to życie jest okropne itp. Śmieci po prostu. A co najlepsze, mnóstwo ludzi to czyta i durnie komentuje.


Wśród blogów można wyróżnić te pisane z pasją, które bardzo chętnie się czyta bo są źródłem wielu informacji lub ciekawych przemyśleń, niestety jest też dużo shitu na którym ludzie się wypłakują i obrzucają błotem. Sieć jest dostępna dla każdego i jedyne co można zrobić to omijać te drugie szerokim łukiem.


Są jeszcze blogi służące pewnym celom, np. pozycjonowaniu.


Myślę, że w Polsce jest bardzo dużo blogów ale tych wartościowych i przede wszystkich często aktualizowanych lub w ogóle aktualizowanych jest naprawdę mało. Myślę, ze blogi stają się swojego miejscem swego rodzaju przekazywania wiedzy i w arto iść w tym kierunku.


Moim zdaniem tego typu blogi są dobre do zdobywania darmowej wiedzy. Często ludzie oferuję na nich sposoby na naukę bądź inne wartościowe rzeczy. Ja sam często szukam takich blogów i często je czytam godzinami. W ten sposób nauczyłem się wielu rzeczy.


Jeżeli chodzi o wartość blogów, kierowałbym się ku przekonaniu, że posiadają ją jedynie blogi specjalistyczne, prowadzone przez ludzi z pasją. Jedynie tam możemy znaleźć przydatne, rzetelnie zanalizowane i ambitnie napisane treści, które można wykorzystać przy własnych projektach. Niestety coraz więcej blogów jest budowanych jedynie w celach komercyjnych. Za takie „śmieciowce” serdecznie dziękuję.


Naprawdę cenny wpis. Bez niego nie wiadomo by było czy zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze.


Koledzy, internet to jeszcze wolne miejsce. Pisać każdy może. Te specjalistyczne i te mniej – dla mnie OK.


Blogi stają się coraz mniej popularne, nie znaczy że gorszę, myślę, że wręcz odwrotnie,. Kiedyś każdy chciał mieć bloga, zrobił, wpis typu „witam później coś dodam”. Teraz w sieci jest wiele dobrych branżowych blogów po przeczytaniu których można zdobyć sporą wiedzę. Dajmy na ten przykład ten blog. Pozdrawiam


Blogi aktualnie robią się popularne wśród firm, zakładają własne konta na serwisach i ściągaja klientów, szczególnie polecane w sferze usług


W Polsce Blogi dopiero raczkują – w USA jest to wielomolionowy biznes. Mam nadzieję, że wkrótce się to u nas rozwinie tak, że ludzie będą mogli żyć z samego blogowania.


Blogi mają często lepsze treści niż niejeden profesjonalny serwis. Ważne, że tworzą je fachowcy i pasjonaci.


Niestety blogi są lekceważone, ale z roku na rok wciąż zyskują coraz więcej. Mamy nadzieję, że się to zmieni i także zarabiać będzie można :)


Dobrze napisany blog ma tyle niesamowitej treści w sobie, a wielu internatów jeszcze w nich nie odnalazło potencjału, który niosą ze sobą.


Jeśli ktoś chce prowadzić bloga będącego źródłem faktów i dowodów, wystarczy, że swoje wpisy będzie uzupełniał bogatą bibliografią i przypisami. Wtedy wszystko będzie jasne.


Powiem tylko jedno – Świetny artykuł!


JCB 3cx na sprzedaż Rodzaj paliwa diesel, Ograniczona kontrola funkcji, Silnik uruchamiany i uciekł. Stan czerpaków ładowarki 2300mm Łyżka uniwersalna ładowarka.


Moi zdaniem to ma sens :)


Dajcie jej zaistnieć! :)


Dajcie jej zaistnieć! jest naprawdę baaardzo utalentowana.- villainouuss.blogspot.com/


Dobry wpis. W necie jest wiele bezwartościowych śmieciowych blogów.


Zgadzam się z moim przedmówcą jest na ich wiele które nie są wcale moderowane i zaśmiecone różnym syfem z internetu.


Szkoda, że tak mało blogów jest na bieżąco moderowanych i sprawdzanych, niestety takie czasy, gdzie strona internetowa to żaden rarytas


Blogi przegrywają z mikroblogami. Krótkie wypowiedzi są łatwiejsze w formie, ale z drugiej strony, żeby co`s komentować trzeba coś napisać. Dlatego dłuższe wypowiedzi blogowe tzw. posty wciąż będą popularne.


sadasd


Wszystko zależy o jakiej tematyce blog i jak łatwo go znaleźć, przeciętny użytkownik internetu nie zadaje sobie zbyt wiele trudu wyszukując treści.


Nie jestem przekonany do blogów…


Blogi coraz bardziej będą wpływały na pozycjonowanie. Oczywiście blogi nie spamowane związanie tematycznie ze stroną


Życie samo zweryfikuje tę współpracę, wyznaczy trendy i normy wzajemnych działań…


Dziś do marketingu bardziej przydatny jest Facebook niż blog. Jest bardziej skuteczny i trafia lepiej do grupy docelowej.


Również twierdzę że facebook daje większe możliwości, aczkolwiek blogi również są przydatne.


Może być ale social teraz góruje :))


Dla mnie blog to kluczowa kwestia w budowie biznesu. W szczególności biznesu online. Blogi to świetne i darmowe narzędzia to skutecznego działania. Każdy powinien blogować. Jednak racją również jest, iż nie każdy wie jak blogować. Dlatego też, początkowy bloger powinien przyswoić podstawową wiedzę i dopiero wtedy zabrac się za prowadzenie bloga.

Pozdrawiam


Do biznesu on line firmy odnoszące w nim sukces korzystają z kilku opcji:blogi,media społecznościowe i coraz bardziej you tube.Nie wystarcza już proste zdobywanie bezwartościowych linków.


Warto pisać blogi czy porady jak np. na naszej stronie http://pisanie-prac-dlastudentow.pl/porady.html – każdy, kto jest zainteresowany szuka w sieci, znajduje ciekawy nasz artykuł i od tej pory dzieli nas tylko chwila, zanim klient się odezwie :)


Dobrze pisać blogi ale z sensem a nie o porannej toalecie.


W tym interesie najważniejsza jest kreatywność oraz dobry pomysł, i można osiągnąć naprawdę spory sukces i nie ważne jest tu czy to będzie blog czy zwykła strona www


Blogi to potężne medium na naszym podwórku. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się nieco postrzeganie tej formy – częściej mamy do czynienia z serwisami o charakterze eksperckim niż zbiorem prywatnych przemyśleń. To zdecydowanie pozytywny trend, który właściwie wykorzystany może przynosić wymierne korzyści.


Decydując się na prowadzenie bloga należy pisać o tym co pasjonuje np. moda, kuchnia itp. Pisanie byle czego jest bezsensu i nie efektywne.


Jeśli ktoś decyduje się na prowadzenie bloga należy pisać o tym co pasjonuje np. moda, kuchnia, biznes itp. Prowadzenie bloga i umieszczanie wpisów „o niczym” nie ma sensu bo nikt tego nie będzie czytał


Prowadzenie bloga powinno być naszym hobby aby dodawać posty regularnie i tym samym generować ruch na blogu i przy tym zarabiać.


Teraz coraz więcej blogów prowadzi się dla korzyści materialnych. Moja koleżanka się z bloga utrzymuje. Stać ją na płacenie rachunków i jedzenie. A także na jakieś drobne wydatki. Jak widać da się z tego żyć. Po prostu trzeba mieć pomysł, pasje i nieco sprytu. Wiele lat temu ten proceder zarobkowy był dość rzadki, a teraz już jest na porządku dziennym…


„Kolejną kwestią, konieczną do omówienia, jest pytanie o skuteczność takich kampanii. Z zachodu przywędrowało do nas kilka historii o genialnym wykorzystaniu kontaktów z blogerami do promowania produktów. Ale to, co na zachodzie działa, w Polsce działać nie musi. A bez przykładu na naszym własnym podwórku, ciężko będzie przekonać firmy do inwestycji w relacje z blogerami.” – takim przykładem jest Michał Szafrański


No cóż da się zarabiać na blogach bowiem coraz więcej ludzi spędza wolny czas w sieci. Im więcej ludzi tym więcej klikaczy i karuzela się kręci 😉 Nie powinno to dziwić. A tym bardziej tych co widzieli już jak producent drukarek 3d którego zajęciem jest także druk 3d wypisuje na forach takie bzdury jak te.. 😉


Czasy się ciągle zmieniają i teraz blogowania to zawód jak każdy inny. Jeśli mamy znane nazwisko to wystarczy odpowiednia ekipa która nas pokieruje a ludzie dla samego nazwiska będą wchodzić i czytać blaga.


Blogerzy są źle postrzegani. Może z czasem się to zmieni :)

Zostaw komentarz

(wymagane)


(wymagane)

Podgląd komentarza: